آخرین خبرها

سگ پیکینیز

سگ پیکینیز

نشانژاد پکینز از کشورچین می باشد ؛ اما تاریخ آن مورد تردید است . اولین گزارش شناخته شده از وجود این نوع سگ مربوط به قرن هشتم میلادی است . معرفی این نژاد به دنیای غرب درسال 1860 و به دنبال غارت کاخهای سلطنتی ناحیه peking به دست انگلیسی ها صورت گرفت و دربازگشت به انگلستان پنج قلاده ازاین سگها به ملکه ویکتوریا اهداء گردید . البته تا سال 1893 هیچ سگی ازاین نژاد درانگلیس به معرض نمایش درنیامد . ثبت آن برای اولین بار درسال 1906 و درکشورآمریکا صورت پذیرفت .

[تصویر:  Pekingese1.jpg]

رفتاراین سگها تلفیقی است از وقار و لجاجت که آنها را نزد صاحبانشان عزیزمی سازد . رفتارآرام و مطیع بودن آن باعث گشته که در سراسرجهان به عنوان یک موجود صمیمی مطرح گردد . اما به دور از اعضاء خانه از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سر و صدا لذت نمی برد . این نژاد معمولا حالت مهاجم ندارد . سگی است صبور که مراقبت از آن بسیارآسان است .

مشخصات استاندارد پکینز

به اعتقاد برخی ازمحققین منشا چینی پکینز از لحاظ ظرافت منحصربه فرد است . شباهت های رفتاری این نژاد به شیر و استقلال طلبی حاکی ازجرات ، بی باکی و مبارزه طلبی دارد که درعین حال جذابیت و ظرافت از خصوصیات آن می باشد .

سر :
جمجمه یک تکه ، پهن و عریض بوده و حدفاصل بین دو گوش آن کاملا تخت است و حالت گنبدی شکل ندارد . حدفاصل بین چشمها نیزعریض می باشد . بینی سیاه رنگ ، پهن ، خیلی کوتاه و تخت می باشد . چشمها بزرگ ، سیاه رنگ ، گرد ، برجسته و بیرون زده هستند . گوشها به شکل قلب بوده و خیلی بزرگ نیستند و حالت افراشته ندارند .

پوزه :
کوتاه و پهن و دارای چین خوردگی های متعددی است .

بدن :
سینه پهن وپشت صاف است .

اندام های حرکتی :
دستها کوتاه بوده و استخوانهای آن خمیده هستند . پنجه ها پهن و انگشتان به خارج انحراف دارند .

پوشش خارجی :
موها بلند ، صاف و پهن است . موها حالت فر خورده و پشمی ندارند . مو در نواحی رانها ، پاها ، دم و پنجه ها حالت پر مانند داشته و طویل می باشند . پوشش خارجی در نواحی کتف و جدوگاه حالتی شبیه به یال به وجود می آورد که دور تا دورگردن را فرا می گیرد .

رنگ :
انواع رنگها از قبیل قرمز ، حنایی ، سیاه ، سیاه و برنز ، راه راه و سفید همراه با رنگهای دیگر وجود دارند . برخی ازاین سگها دارای حلقه های سیاهی بر اطراف چشم و خطوطی بر روی گوشها هستند که باعث زیبائی بیشترمی گردد .

دم :
دارای موهای پرمانند وطویل زیادی است .

[تصویر:  Pekingese13.jpg]

اندازه :

اصولا یک سگ آپارتمانی است و اندازه متوسط آن ترجیح داشته و حداکثروزن در حدود 7 کیلوگرم در نظر گرفته می شود .

این نژاد از کشور چین بوده و دارای قدمت بسیار زیادی می باشد .به طوری که ذکر شده پیدایش آنها به 4000 سال قبل ازمیلاد می رسد . آنها سابقا ً بعنوان یک حیوان دوست داشتنی و دلخواه در خانواده سلطنتی پکن مطرح بودند . رفتارپکینز شبیه به شیر است زیرا بی اندازه استقلال طلب بی باک و مبارزه طلب است . ارتفاع سگهای این نژاد 30 تا 45 سانتیمتراست . آنها دارای سری عریض بوده و فاصله بین دو چشم زیاد است . بدن دارای موهای بلندی است که نیاز به رسیدگی و بهداشت مداوم دارد . علاوه بر پوشش خارجی بدن دندانهای آنها نیز به مسواک زدن مداوم نیازدارد . این حیوان بسیارمطیع و فرمانبردار و آرام و صمیمی است .

خلق وخو

پیکینیزها سگهای کوچک و شجاعی هستند که رفتاری شبیه به شیر دارند . آنها حساس ، استقلال طلب ، مبارزه طلب و بسیار احساساتی نسبت به صاحبشان هستند و در عوض با غریبه ها خو نمی گیرند . سگی است مشتاق برای جلب توجه تا آن حد که اگر بفهمد غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شود ، از خوردن غذا اجتناب خواهد کرد ! اگر بیش از اندازه به آن غذا داده شود استعداد خوبی در فربه شده دارد . اصولاً سگ حسودی است . پر سر و صدا است و می تواند دیدبان خوبی باشد . برای کودکان پیشنهاد نمی شود .

[تصویر:  Pekingese4.jpg]

وزن و ارتفاع

وزن در نرها :
3-6 کیلوگرم

وزن در ماده ها :
3-6 کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
30-45 سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها :
30-45 سانتیمتر

مشکلات سلامتی

به نظرمی رسد که نسبت به سرما خوردگی ضعیف و حساس است . در زایمان مشکل دارد . مشکلات کشکک ، برگشتگی پلک به سمت داخل ، بیماریهای قلبی و مشکلات تنفسی از جمله بیماریهای شایع می باشد .

[تصویر:  Pekingese5.jpg]

شرایط نگهداری

برای زندگی درآپارتمان مناسب می باشد و اصولاً در داخل خانه آرام است و نیازی به حیاط برای زندگی ندارد .

فعالیت بدنی

اگر چه پیکینیزها نیاز به فعالیت بدنی چندانی ندارند اما با مقداری ورزش و فعالیت بدنی می توان آنها را سلامت تر نگه داشت . پیاده روی های کوتاه برای آنان مناسب است .

طول عمر

در حدود 10-15 سال .

آراستن

پوشش مضاعف آن نیاز به شانه کشیدن و برس زدن روزانه دارد . در ماده ها ریزش موی فصلی وجود دارد اما اصولاً ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد . صورت و گوشه چشم ها باید هر روز تمیز شوند .

تاریخچه

منشأ پیکینیز کشور چین است . اما تاریخ آن مورد تردید می باشد. اولین گزارش حاکی از وجود این نژاد مربوط به قرن هجدهم میلادی است . معرفی این نژاد به غرب در سال 1860 و بدنبال غارت کاخ خای سلطنتی Peking بدست انگلیسی ها صورت گرفت و در باز گشت به انگلستان پنج قلاده آن به ملکه ویکتوریا اهدا گردید. ثبت آن برای اولین بار در سال 1906 و در کشور آمریکا صورت گرفت .

گروه : سگهای عروسکی

[تصویر:  Pekingese9.jpg]

Check Also

خرید سگ پوینتر شکاری توله وبالغ

فروش سگ پیکینیزامپریال نر تربیت شده یک ساله

فروش سگ پیکینیزامپریال نر تربیت شده یک ساله فروش یک قلاده سگ پیکینیز امپریال سفید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 5 =

قالب وردپرس خرید هاست ثبت نام لاتاری