سگ نژاد کیز هوند

سگ نژاد کیز هوند

Keeshhond

[تصویر: Keeshond1.jpg]

نژاد کیز هوند

کِیز هوند سگی کوچک و قدرتمند به همراه پوشش بلند و مضاعف می باشد که خصوصیات رفتاری آن شبیه به سامویدها است . چشمهایی به رنگ بلوطی و گوشهای مثلثی شکل برافراشته دارد . دم پر پشت و فر خورده می باشد . به رنگهای طوسی و کرم و مخلوط چند رنگ یافت می شود . موهایش همیشه تمیز و برس کشیده شده نشان می دهد .

خلق وخو

دوست و همراه خوبی برای کودکان می باشد . سر زنده ، باهوش و بسیار هوشیار است . آموزشها را به سرعت فرا می گیرد اما باید توجه داشت تا آموزشها با آرامش و دقت انجام شوند . همه را دوست دارد و ترجیح می دهد تا همیشه در کنار اعضای خانواده باشد . اصولاً با سایر حیوانات به خوبی کنار می آید . علاقه زیادی به پارس کردن دارد و دیدبان خوبی می باشد . تقریباً می توان کِیزهوند را جهت انجام هر کاری تربیت کرد . این نژاد برای سالهای متوالی در کشتی های یونانی (Dutch) برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گرفت .

[تصویر: Keeshond13.jpg]

سگ نژاد کیز هوند

وزن و ارتفاع

کِیزهوند ها دارای دو وزن می باشند :
۱- وزن ۲۵-۳۰ کیلوگرم
۲- وزن ۱۵-۲۰ کیلوگرم

ارتفاع

در نرها :
۴۴-۴۸ سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها ۱۰% کمتر است

[تصویر: Keeshond10.jpg]

مشکلات سلامتی

مشکلات لگن و بیماریهای پوستی و قلبی قابل ذکر می باشد .

شرایط نگهداری

گرچه می توان آنها را در آپارتمان نگهداری کرد اما یک حیاط متوسط ترجیحاً بهتر می باشد . بدلیل داشتن پوشش مضاعف و ضخیم توانایی تحمل گرما را ندارد .

فعالیت بدنی

به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد . روزانه به حداقل یک ساعت دویدن و بازی کردن و یا نیم مایل پیاده روی احتیاج دارد . این نژاد در داخل خانه بسیار فعال است .

[تصویر: Keeshond3.jpg]

سگ نژاد کیز هوند

طول عمر

حدود ۱۲- ۱۵ سال .

آراستن

شانه زدن و برس کشیدن روزانه نیاز دارد استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود . این نژاد ریزش موی فصلی زیاد دارد ( پاییز و بهار) .

تاریخچه

موطن اصلی این نژاد سرزمین های قطبی می باشد . در قرن ۱۸ میلادی به کِیزهوند لقب “سگ مردمی” دادند . در رگهای این نژاد خون ساموید ، چوچو ، اِلکوهاند و پامِرانیان جریان دارد . برای اولین بار توسط خانمی بنام Wing Field به انگلستان وارد شد . در آن زمان چندان مورد توجه و علاقه مردم قرار نگرفت تا اینکه در سال ۱۹۲۰ به آمریکا وارد شد . از کِیزهاند بیشتر برای نگهبانی قایقها استفاده می شد و به مرور زمان این نژاد در آمریکا و سایر کشورها مشهور گردید .

گروه

سگهای غیر ورزشی .

[تصویر: Keeshond5.jpg]

[تصویر: Keeshond7.jpg]

[تصویر: Keeshond8.jpg]

[تصویر: Keeshond9.jpg]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *