سگ پودل

سگ پودل

[تصویر: Poodle9.jpg]

سگ پودل

تنها تعداد معدودی از سگها نظیر نژاد پودل یافت می شوند که در بسیاری از کشورها علاقمندان زیادی داشته باشند . با این وجود در خصوص خاستگاه این سگها هنوز مواردی از شک و تردید وجود دارد . اینطورپیشنهاد شده است که منشاء این نژاد از آلمان و در این کشور تحت عنوان pudel نامیده می شده است . با این وجود این نژاد به عنوان سگ ملی در فرانسه و به عنوان آورنده اشیاء و یا سگهای سیرک و با نام Coniche یا سگ مخصوص مرغابی مورد توجه بوده است .
بدون شک نام انگلیسی پودل(poodle) از همان کلمه آلمانی pudel که به معنی شناور در آب می باشد گرفته شده است . بدون شک منشاء پودل سگهایی بوده اند که اشیاء و شکار را از آب می گرفتند و می آوردند .

مولفین بر این عقیده هستند که پودلهای بزرگ یا استاندارد قدیمی ترین انواع این نژاد به حساب می آیند و شهرت خود را در واقع از کار کردن در آب کسب نموده اند . به طوری که صاحبان آنها برای تسهیل در شنا کردن مجبور بوده اند که موهایشان را قیچی کنند .

سگ پودل

کاملا مشخص است که اجداد پودل های امروزی شناگران قابلی بوده اند . اگرچه یکی از اعضاء این خانواده به نام (Truffle dog سگ مخصوص در یافتن قارچ) دارای اندازه ای کوچک بوده و هرگز به نزدیک آب هم نرفته است ! این جویندگان و شکارچیان قارچ بطور وسیع در انگلیس و بعدها در اسپانیا و آلمان مورد استفاده قرار گرفتند .
علیرغم ادعائی که پودل استاندارد قدیمی تر از سایر انواع این نژاد است ، مدارکی وجود دارند که نشان می دهند انواع کوچکتر با فاصله کمی بعد از نوع قدیمی بوجود آمده اند . کوچکترین نوع پودل یا Toy poodle در قرن هیجدم در انگلستان بوجود آمده بود .

نقاشی هایی که از آلمان به دست آمده قدمت این نژاد را تا حد قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی مشخص ساخته است . کمترازنژاد خالصی وجود دارد که سابقه آن اینچنین در فعالیت های هنری و ادبی و در طول تاریخ ذکر شده باشد . حجاری هایی که در کناره دریای مدیترانه صورت گرفته مدارکی از قرن اول ارائه می دهد که مشخصات آن بسیار شبیه به پودل های امروزی و در حاشیه قرن ۲۱ است .

[تصویر: Poodle%20-%20Standard-Poodle13.jpg]

سگ پودل

بر اساس طبقه بندی هایی که امروزه در نمایشگاه ها ابراز می شود سه اندازه از این نژاد در رنگهای سفید ، سیاه ، قهوه ای ، کرمی و خاکستری وجود دارد . برخی از آنها دارای پوستی صورتی رنگ برخی خاکستری و برخی نقره ای و برخی کرمی هستند . این سگها ذاتا ً باهوش بوده و توانائی زیادی در آموختن دارند . باید بخاطر سپرد که کلمات استاندارد ، منیاتور و توی (Toy) همگی اشاره به اندازه های مختلف در این نژاد می کنند و در واقع همگی آنها یک نژاد به حساب می آیند .

علاوه بر تفاوت هایی که در اندازه و زنگ ذکر گردید ، پودلها را به شیوه های مختلف آرایش می کنند . موها در این نژاد اساسا ً سیم مانند بوده و شامل یک ردیف موهای فر خورده و ضخیم در سطح و موهای پشم مانند و کرمی در زیر می باشد .

مشخصات پودل استاندارد

ظاهرعمومی :

نژادی است بسیارفعال ، باهوش و با ظاهری مغرور . سگی است پر سر و صدا . آرایش آن می بایست صحیح و در صورت شرکت در نمایشگاه بصورت استاندارد صورت گیرد .

سگ پودل

چشمها :
تیره رنگ ، تخم مرغی شکل و وضعیت آن طوری است که ایجاد یک حالت هوشیاری در سگ می کند . گوشها آویزان و چسبیده به سر هستند و در حد کمی پائین تر از سطح چشمها واقع می شوند . جمجمه بطور متوسطی گرد است . پوزه طویل می باشد .

گردن :
قوی و طویل است بطوری که سر را مغرورانه بالا نگه می دارند . خط پشت مسطح است .

بدن :
سینه عمیق و بطور متوسطی پهن می باشد . کمرکوتاه ، پهن و عضلانی است .

دم :
صاف و بالا نگه داشته می شود و نباید حالت فر خورده داشته باشد .

دستها :
قوی است . کتفها عضلانی بوده و ستیغ کتف بخوبی رو به عقب قرارمی گیرد و طول آن تقریبا ً با طول بازو برابر است . ساعدها موازی یکدیگر و عمود بر زمین می باشند . وقتی از پهلو به حیوان نگاه می شود آرنج دقیقا ً در زیر برجستگی کتف وشانه است .

پاها :
در نمای خلفی موازی یکدیگرند . زانوها به خوبی خمیده هستند . طول ران وساق با هم برابراست .

پنجه ها :
پنجه ها بیشترتخم مرغی شکل و کوچک با انگشتانی خمیده هستند .

سگ پودل

[تصویر: Poodle-Standard-Poodle5.jpg]

پوشش خارجی

الف : کیفیت پوشش خارجی :

۱- فرفری : موها ذاتا ً خشن و متراکم است
۲- نخی : درناحیه ران حالت آویزان دارند و در ناحیه سطح بدن سر و گوشها از طول بیشتری برخوردارهستند .

ب – نوع آرایش :

بر اساس سن نحوه نگهداری یا فعالیت های ورزشی به چهارشکل آرایش می گردد که تصویر آن در این بخش ارائه شده است .

رنگ :
رنگ مو باید همسان با رنگ پوست باشد . در مورد پوستهای خاکستری ، نقره ای ، قهوه ای وکرمی ممکن است سایه های متفاوتی از همان رنگ در موها جلب نظرکند .

رفتار :
بسیارفعال ، پر سر و صدا و باهوش

سگ پودل

اندازه :
پودل استاندارد دارای ارتفاعی بیش از ۳۸ سانتیمتر در جدوگاه است . (سگهای کوچکتر از این اندازه را نمی توان به عنوان پودل استاندارد در مسابقات شرکت داد) . پودل منیاتور دارای ارتفاع ۳۸ سانتیمتر یا کمتر در جدوگاه است . حداقل اندازه در این نوع ۲۵ سانتیمتر می باشد . نوع توی پودل (Toy Poodle) دارای ارتفاع ۲۵ سانتیمتر یا کمتر در ناحیه جدوگاه است .

منشاء این نژاد کشور فرانسه می باشد . اسم سگ از واژه آلمانی Pudel به معنی شناور در آب گرفته شده است . این نژاد بعنوان سگ ملی فرانسه مطرح می باشد . در زبان فرانسه ای به آن caniche گفته می شود . Poodle طرفداران زیادی در کشورهای مختلف دارد . سگهای این گروه دارای پوزه بلندی می باشند . آنها قادرند شکار خود را از آب گرفته و با خود به خشکی بیاورند .

در واقع اجداد این سگ شناگران بسیارماهری بودند . پودل در اصل برای شکار اردک بکار می رفت و بتدریج به یک سگ خانگی و همدم تبدیل شده است . جالب است بدانید این حیوان فوق العاده باهوش و با محبت بوده و بیشتر از هر سگ دیگری استعداد یادگیری کلمات را دارد .

[تصویر: Poodle-puppy4.jpg]

سگ پودل

Toy Poodle :
این سگ کوچکترینِ نژادهای پودل است و از نژاد مینیاتور منشاء یافته است .

پوشش :
متراکم و زبر

رنگ :
رنگ های یکدست ، رنگهای روشن ترجیح داده می شود .

خصوصیات :
ظاهری ، مشابه بقیه پودل هاست .

نگهداری :
مانند سایر پودل ها نیازمند توجه خاصی به وضع پوشش نیاز دارد .

خصوصیات رفتاری :
سگی سر زنده ، خوش خلق ، برای نگهداری در آپارتمانهای کوچک بسیار مناسب است .

غذا : متوسط
فضا : متوسط
مراقبت (برس کشیدن روزانه) : زیاد
تحرک : متوسط

وزن و ارتفاع

وزن در نرها : ۷-۸ کیلوگرم
وزن در ماده ها : ۷-۸ کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
۲۸-۳۸ سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها : ۲۸-۳۸ سانتیمتر

[تصویر: Poodle1.jpg]

مشکلات سلامتی

طول عمر زیاد دارد . بیماریهای ژنتیکی شایع است . بیماری شبکیه چشم پیش رونده که می تواند موجب نابینایی گردد . آلرژی پوستی در این نژاد شایع است بخصوص حساسیت به شامپو ، قیچی و رنگ مو (برای نمایش) . از دیگر بیماریها می توان به عفونت چشم و بینی اشاره کرد که با ریزش آب از بینی همراه می باشد . دیابت و بیماری قلبی نیز شایع است .

شرایط نگهداری

برای زندگی آپارتمانی ایده آل است . در خانه فعال و پر جست و خیز می باشد و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارد .

فعالیت بدنی

به پیاده روی علاقه دارد . اصولاً دویدن در محیطی آزاد و امن آنها را در شرایط بدنی متعادلی حفظ خواهد کرد . اصولا ً نوع مینیاتور آن به فعالیت بدنی کمتری نسبت به انواع دیگر نیاز دارد .

طول عمر

در حدود ۱۲-۱۵ سال .

[تصویر: Poodle7.jpg]

آراستن

به آراستن زیادی نیاز دارد . بصورت منظم باید استحمام شود و ناخن هایش را باید هر شش تا هشت هفته کوتاه کرد . گوشها باید مرتبا بازدید شود تا از عدم عفونت آن اطمینان حاصل کنید و گاهی اوقات نیز لازم است که موهای داخل گوش کوتاه شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای آنهایی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می باشد .

تاریخچه

به نظرمی رسد که منشأ این نژاد آلمان است و در این کشور تحت عنوان Pudel نامیده می شده است . با این وجود این نژاد بعنوان سگ ملی در فرانسه و بعنوان آورنده اشیاء و یا سگ سیرک و با نام Coniche یا سگ مخصوص شکار مرغابی مورد توجه بوده است . بدون شک منشأ پودل سگهایی بوده اند که شکار را از آب گرفته و می آوردند .

[تصویر: Poodle2.jpg]

همچنین ببینید

فروش توله‌سگ سیبرین هاسکی

فروش توله‌سگ سیبرین هاسکی

فروش توله‌سگ سیبرین هاسکی فروش توله‌سگ سیبرین هاسکی انگل زدایی و واکسینه شده دارای شناسنامه و سرتیفیکیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *