سگ پیکینیز ثبت آن برای اولین بار درسال ۱۹۰۶ و درکشورآمریکا صورت پذیرفت .

سگ پیکینیز

نشانژاد پکینز از کشورچین می باشد ؛ اما تاریخ آن مورد تردید است . اولین گزارش شناخته شده از وجود سگ پیکینیز  این نوع سگ مربوط به قرن هشتم میلادی است . معرفی این نژاد به دنیای غرب درسال ۱۸۶۰ و به دنبال غارت کاخهای سلطنتی ناحیه peking به دست انگلیسی ها صورت گرفت و دربازگشت به انگلستان پنج قلاده ازاین سگها به ملکه ویکتوریا اهداء گردید . البته تا سال ۱۸۹۳ هیچ سگی ازاین نژاد درانگلیس به معرض نمایش درنیامد . ثبت آن برای اولین بار درسال ۱۹۰۶ و درکشورآمریکا صورت پذیرفت .

[تصویر: Pekingese1.jpg]

رفتاراین سگها تلفیقی است از وقار و لجاجت که آنها را نزد صاحبانشان عزیزمی سازد . رفتارآرام و مطیع بودن آن باعث گشته که در سراسرجهان به عنوان یک موجود صمیمی مطرح گردد . اما به دور از اعضاء خانه از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سر و صدا لذت نمی برد . این نژاد معمولا حالت مهاجم ندارد . سگی است صبور که مراقبت از آن بسیارآسان است .

مشخصات استاندارد پکینز

به اعتقاد برخی ازمحققین منشا چینی پکینز از لحاظ ظرافت منحصربه فرد است . شباهت های رفتاری این نژاد به شیر و استقلال طلبی حاکی ازجرات ، بی باکی و مبارزه طلبی دارد که درعین حال جذابیت و ظرافت از خصوصیات آن می باشد .

سگ پیکینیز

سر :
جمجمه یک تکه ، پهن و عریض بوده و حدفاصل بین دو گوش آن کاملا تخت است و حالت گنبدی شکل ندارد . حدفاصل بین چشمها نیزعریض می باشد . بینی سیاه رنگ ، پهن ، خیلی کوتاه و تخت می باشد . چشمها بزرگ ، سیاه رنگ ، گرد ، برجسته و بیرون زده هستند . گوشها به شکل قلب بوده و خیلی بزرگ نیستند و حالت افراشته ندارند .

پوزه :
کوتاه و پهن و دارای چین خوردگی های متعددی است . خرید سگ

بدن :
سینه پهن وپشت صاف است . خرید سگ

اندام های حرکتی :
دستها کوتاه بوده و استخوانهای آن خمیده هستند . پنجه ها پهن و انگشتان به خارج انحراف دارند . خرید سگ

پوشش خارجی : خرید سگ
موها بلند ، صاف و پهن است . موها حالت فر خورده و پشمی ندارند . مو در نواحی رانها ، پاها ، دم و پنجه ها حالت پر مانند داشته و طویل می باشند . پوشش خارجی در نواحی کتف و جدوگاه حالتی شبیه به یال به وجود می آورد که دور تا دورگردن را فرا می گیرد .

رنگ : خرید سگ
انواع رنگها از قبیل قرمز ، حنایی ، سیاه ، سیاه و برنز ، راه راه و سفید همراه با رنگهای دیگر وجود دارند . برخی ازاین سگها دارای حلقه های سیاهی بر اطراف چشم و خطوطی بر روی گوشها هستند که باعث زیبائی بیشترمی گردد .

سگ پیکینیز

دم :
دارای موهای پرمانند وطویل زیادی است . خرید سگ

[تصویر: Pekingese13.jpg]

اندازه :

اصولا یک سگ آپارتمانی است و اندازه متوسط آن ترجیح داشته و حداکثروزن در حدود ۷ کیلوگرم در نظر گرفته می شود .

این نژاد از کشور چین بوده و دارای قدمت بسیار زیادی می باشد .به طوری که ذکر شده پیدایش آنها به ۴۰۰۰ سال قبل ازمیلاد می رسد . آنها سابقا ً بعنوان یک حیوان دوست داشتنی و دلخواه در خانواده سلطنتی پکن مطرح بودند . رفتارپکینز شبیه به شیر است زیرا بی اندازه استقلال طلب بی باک و مبارزه طلب است .

ارتفاع سگهای این نژاد ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتراست . آنها دارای سری عریض بوده و فاصله بین دو چشم زیاد است . بدن دارای موهای بلندی است که نیاز به رسیدگی و بهداشت مداوم دارد . علاوه بر پوشش خارجی بدن دندانهای آنها نیز به مسواک زدن مداوم نیازدارد . این حیوان بسیارمطیع و فرمانبردار و آرام و صمیمی است .

سگ پیکینیز

خلق وخو

پیکینیزها سگهای کوچک و شجاعی هستند که رفتاری شبیه به شیر دارند . آنها حساس ، استقلال طلب ، مبارزه طلب و بسیار احساساتی نسبت به صاحبشان هستند و در عوض با غریبه ها خو نمی گیرند . سگی است مشتاق برای جلب توجه تا آن حد که اگر بفهمد غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شود ، از خوردن غذا اجتناب خواهد کرد !

اگر بیش از اندازه به آن غذا داده شود استعداد خوبی در فربه شده دارد . اصولاً سگ حسودی است . پر سر و صدا است و می تواند دیدبان خوبی باشد . برای کودکان پیشنهاد نمی شود .

[تصویر: Pekingese4.jpg]

وزن و ارتفاع

وزن در نرها :
۳-۶ کیلوگرم

وزن در ماده ها :
۳-۶ کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
۳۰-۴۵ سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها :
۳۰-۴۵ سانتیمتر

مشکلات سلامتی

سگ پیکینیز

به نظرمی رسد که نسبت به سرما خوردگی ضعیف و حساس است . در زایمان مشکل دارد . مشکلات کشکک ، برگشتگی پلک به سمت داخل ، بیماریهای قلبی و مشکلات تنفسی از جمله بیماریهای شایع می باشد .

[تصویر: Pekingese5.jpg]

شرایط نگهداری

برای زندگی درآپارتمان مناسب می باشد و اصولاً در داخل خانه آرام است و نیازی به حیاط برای زندگی ندارد .

فعالیت بدنی

اگر چه پیکینیزها نیاز به فعالیت بدنی چندانی ندارند اما با مقداری ورزش و فعالیت بدنی می توان آنها را سلامت تر نگه داشت . پیاده روی های کوتاه برای آنان مناسب است .خرید سگ

طول عمر

در حدود ۱۰-۱۵ سال .

آراستن

پوشش مضاعف آن نیاز به شانه کشیدن و برس زدن روزانه دارد . در ماده ها ریزش موی فصلی وجود دارد اما اصولاً ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد . صورت و گوشه چشم ها باید هر روز تمیز شوند .

تاریخچه

منشأ پیکینیز کشور چین است . اما تاریخ آن مورد تردید می باشد. اولین گزارش حاکی از وجود این نژاد مربوط به قرن هجدهم میلادی است . معرفی این نژاد به غرب در سال ۱۸۶۰ و بدنبال غارت کاخ خای سلطنتی Peking بدست انگلیسی ها صورت گرفت و در باز گشت به انگلستان پنج قلاده آن به ملکه ویکتوریا اهدا گردید. ثبت آن برای اولین بار در سال ۱۹۰۶ و در کشور آمریکا صورت گرفت .

گروه : سگهای عروسکی

[تصویر: Pekingese9.jpg]

همچنین ببینید

آشنایی با انواع نژاد سگ قسمت پنجم

آشنایی با انواع نژاد سگ قسمت پنجم آشنایی با انواع نژاد سگ قسمت پنجم آشنایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *