سگ کرن تریر چشمها بیش ازآنکه فرورفته باشند پهن هستند. با اندازه متوسط وقهوه ای

سگ کرن تریر

Cairn Terrier سگ کرن تریر

[تصویر: cairn-Terrier1.jpg]

کِرن تریر

تریرهای اسکاتلند تا سال ۱۸۷۳تنها شامل یک گروه ازسگها وتحت عنوان Scotch Terrier بود. دراین زمان این گروه به دودسته تقسیم شد که عبارتند از[تصویر: biggrin.png]andie Dinmont Terrier و. .Skye Terrier نژادهایی که امروزه آنها را تحت عناوین Scottish Terrier , West Highland Whithe Terrier , Cairn Terrier می شناسیم دردسته Skye Terrier قرارمی گیرند یعنی این سه نژاد درناحیه غرب اسکاتلند ازیک ریشه منشا گرفته اند وتنها وجه تفریق آنها رنگ آنها است .

در اواخر قرن نوزدهم سگهای تیپ Scottish Terrier مورداصلاح نژاد قرارگرفتند . مبنای کاردراین گروه رنگ سفید بود . بدین ترتیب درسال ۱۹۰۸ اولین West Highland White Terrier به ثبت رسید . درسال ۱۹۰۹ نمایشگاهی ازسگهای مو کوتاه در جزیره Skye به عمل آمد و بدین ترتیب درسال ۱۹۱۰ ، Skye Terrier مو کوتاه نیزبه ثبت رسید و این مسئله قضات نمایشگاهها را درداوریهایشان با اشکال روبروکرد . لذا درخواست تغییرنام Skye Terrier موکوتاه به کرن تریرمطرح گردید (cairns محلی است دراسکاتلند) .

[تصویر: cairn-Terrier13.jpg]

سگ کرن تریر

مشخصات استاندارد کرن تریر:

مشخصات کلی : فروش سگ

سگی است فعال وبازیگوش وسخت کوش از گروه تریرهای پاکوتاه . حرکات آن بسیارآزادانه است . سرآنها نسبت به بقیه تریرها کوتاه تر و پهن تر است و آنچنان به وسیله مو پوشیده شده که قیافه ای شبیه به روباه پیدا کرده است .

پوزه: پوزه قوی بوده ولی خیلی طویل نمی باشد. بینی سیاه است. چشمها بیش ازآنکه فرورفته باشند پهن هستند. با اندازه متوسط وقهوه ای رنگ با ابروهایی پرپشت وپشمالو .

گوشها : کوچک بوده وبه خوبی افراشته وراست قرارمی گیرند ودرکناره های سرحالت پهنی دارند وفاقد موهای بلند هستند.

[تصویر: cairn-Terrier2.jpg]

بدن :

عضلانی ، قوی ، فعال و ارتجاعی و نیز کتف آن شیبدار است . پاها اندازه متوسطی دارند اما استخوانهای آنها چندان سنگین نیست . دستها از ناحیه آرنج چرخش ندارند اما نواحی پائین تر از آن ممکن است که به سمت خارج چرخش داشته باشند . پنجه های جلوئی بزرگتر از پنجه های عقبی هستند . پاها می بایست که به وسیله موهای سختی پوشیده شده و بالشتک های کف پنج ها می بایست ضخیم و قوی و در اندازه ای باشد که سگ به راحتی بتواند بایستد .

دم :

درتناسب باسربه خوبی به وسیله موپوشیده شده اما حالت پرمانند ندارد . دم درسطح پشت وبا جلوه قرارمی گیرد اما نبایستی فربخورد .

[تصویر: cairn-Terrier3.jpg]

سگ کرن تریر

موها :

سخت ومقاوم دربرابرهوا ومی بایست مضاعف باشد . ( یعنی موهای ضخیم وبارزدرخارج وموهای نرم وکوتاه درزیرآنها) .

رنگ :

به استثنا رنگ سفید ممکن است به هررنگی دیده شوند.

[تصویر: cairn-Terrier4.jpg]

اندازه:

اندازه های ایده آل دراین نژاد بدین شرح است :

وزن درسگهای نر : ۷ کیلوگرم
وزن درسگهای ماده : ۵/۶ اینچ
ارتفاع ازناحیه جدوگاه درسگهای نر : ۲۵ سانتی متر
ارتفاع ازناحیه جدوگاه درسگهای ماده : ۵/۳۵ الی ۵/۳۷ سانتی متر

سگ کرن تریر

این اندازه ها برای سگهای بالغ دوساله استاندارد است . سگهای پیرتر ممکن است ازوزنی بیش ازاین برخوردارباشند
سگی است فعال ، بازیگوش و سخت کوش از گروه تریرهای پا کوتاه . حرکات آن بسیار آزادانه است . سر آنها نسبت به بقیه تریرها کوتاه تر و پهن تر است و آنچنان بوسیله مو پوشیده شده که قیافه ای شبیه به روباه پیدا کرده است . پوزه قوی بوده ولی خیلی طویل نمی باشد . بینی سیاه است . گوشها کوچک بوده و به خوبی افراشته و راست قرار می گیرند . موها سخت و مقاوم در برابر هوا و می بایست مضاعف باشد (موهای ضخیم و زبر سطحی و نرم و کوتاه در زیر) . در هر رنگی به استثناء سفید یافت می شود .

[تصویر: cairn-Terrier5.jpg]

سگ کرن تریر

خلق وخو:

کِرِن تِریِر سگی سخت کوش و خستگی ناپذیر است . باهوش ، باوفا و با محبت . سگ مستقلی است و به نظرمی آید حس استقلال طلبی در ماده ها بیشتر می باشد ، اصولاً نرها پر محبت تر هستند . بسیار شجاع و نترس است. آموزش دادن به این نژاد آسان می باشد . رابطه خوبی با کودکان دارد و به بازی با آنها علاقه می ورزد . اگر در تولگی تحت آموزشهای لازم قرار نگیرد ممکن است در بزرگسالی زیاد پارس کند و موجب مزاحمت شود . کِرِن تِریِر به کندن زمین علاقه زیادی دارد بنابراین نباید او را در فضای سبز رها کرد . گاهی اوقات می تواند در دفاع از قلمرواش نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی پیدا کند .

وزن ، ارتفاع:

وزن در نرها : (۶-۸) کیلوگرم
وزن در ماده ها : (۶-۸) کیلوگرم

ارتفاع در نرها : (۲۵-۳۳) سانتیمتر
ارتفاع در ماده ها : (۲۳-۳۰) سانتیمتر

[تصویر: cairn-Terrier6.jpg]

سگ کرن تریر

مشکلات سلامتی :

از غذا دادن زیاد به آن خودداری کنید چراکه استعداد خوبی در فربه شدن دارد. ممکن است نسبت به کک ها آلرژی نشان دهد.

شرایط نگهداری :

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد ، اصولاً در داخل خانه فعال است و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارد.

فعالیت بدنی:

دویدن در یک حیاط کوچک می تواند کافی باشد اما اگر در آپارتمان زندگی می کنید سگ خود را برای پیاده روی روزانه بیرون و ترجیحاً به پارک ببرید.

طول عمر:

حدود ۱۲-۱۵ سال.

آراستن :

پوشش پر پشت کِرِن تِریِر به برس زدن و شانه کشیدن روزانه نیاز دارد تا به حالت نمدی در نیاید. ماهیانه یک بارآنرا بشوئید و قبل از خشک شدن موها را شانه بکشید. گوشه چشم ها و داخل گوشها را مرتباً تمیز نمائید و ناخن ها را کوتاه نگهدارید. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است .

گروه : تریرها

[تصویر: cairn-Terrier7.jpg][تصویر: cairn-Terrier8.jpg]

[تصویر: cairn-Terrier9.jpg]

همچنین ببینید

فروش توله های بیگل شکاری

فروش توله های بیگل شکاری

فروش توله های بیگل شکاری فروش توله های بیگل شکاری 2ماهه از مولدین وارداتی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *