بیماری سگ ها-قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز

بیماری سگ ها-قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز

قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز كه به ان اصطلاحا كچلی نیز می گویند یك بیماری شایع پوستی در سگ و گربه وانسان است كه به وسیله قارچهایی به نام درماتوفیت (Dermatophyte) به وجود می ایند.این قارچهای درماتوفیتی علاقه زیادی به كراتین دارند.كراتین یك پروتئین است كه به وسیله سلولهای پوست تولید شده و در لایه خارجی پوست قرار میگیرد. مو و ناخن نیز از كراتین تشكیل شده اند به همین دلیل قارچهای درماتوفیتی می توانند پوست ، مو و پنجه های حیوان را الوده كنند.گربه های پارسی و هیمالیایی نسبت به دیگران بیشتر درمعرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

سه نوع قارچ درماتوفیتی شایع در سگ و گربه به نامهای میكروسپوروم كنیس (Microsporum canis) ، میكروسپوروم ژیپسیوم (M.gypsium) و تریكوفیتون منتاگروفیس وجود دارند.نوع اول معمولا از یك حیوان به حیوان دیگر انتقال پیدا میكند ، نوع دوم از طریق خاك به حیوانات سرایت كرده و سومی از طریق جوندگان مثل موش به حیوان انتقال پیدا میكند.

بیماری سگ ها-قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز

علایم قارچ درماتوفیتی

 

درماتوفیتها باعث سست شدن موها شده به طوری كه به راحتی موها ریزش پیدا کرده واین ریزش مو باعث ایجاد حالت كچلی مهمولا گرد یا سكه مانند در ان ناحیه میشود.از علایم دیگر این قارچها میتوان به ایجاد جوشهای كوچك ، پوسته پوسته یا تیره شدن پوست ،اشاره كرد.اگر قارچهای درماتوفیتی پنجه ها یا ناخن ها را مبتلا كنند ، می توانند باعث بد شكل شدن ناخن و یا ترشح مایع لزج مانند از پنجه ها شود.

تشخیص قارچ درماتوفیتی

 

علایم ابتلا به قارچهای درماتوفیتی می تواند شبیه به چندیدن بیماری دیگر پوستی باشد، بنابراین هیچوقت تشخیص نمی بایست تنها بر اساس شکل و علایم ظاهری ریزش مو داده شود.در صورت شك به بیماری با منشا قارچ درماتوفیتی ، دامپزشك ابتدا با قرار دادن منطقه كچلی در زیر نور ماورا بنفش كه اصطلاحا به آن لامپ وود (wood lamp)می گویند می تواند تا حدودی بیماری را تشخیص دهد.معمولا ضایعاتی که بعضی از این درماتوفیتها در اثر فعالیت خود ایجاد میكنند
بهترین راه تشخیص قارچهای درماتوفیتی ،برداشتن نمونه از پوست وموی محل درگیر و كشت دادن ان است.

بیماری سگ ها-قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز

 

برای انجام این ازمایش ساده،مقادیری از موهای قسمت اسیب دیده پوست به وسیله یك مسواك یك بار مصرف یا به وسیله یك پنس برداشته و داخل ظروف مخصوص كه حاوی مواد مغذی برای رشد این نوع قارچها است(محیط كشت)گذاشته می شود.

تشخیص قارچ درماتوفیتی

اگر پس از مدتی (معمولا 14-5 روز) درماتوفیت در محیط رشد كند، آنوقت مشخص میشود كه حیوان مبتلا به این بیماری است . اگر درماتوفیت رشد نكرد بیماریهای دیگر باید مد نظر قرار گرفته شوند . با مشاهده میكروسكوپی قارچهای رشد كرده بر روی محیط كشت ،دامپزشك حتی می تواند به نوع درماتوفیت مسئول ایجاد بیماری نیز پی ببرد.

زندگی با حیوان مبتلا به درماتوفیت

میكروسپوروم كنیس ، مسری ترین نوع از قارچهای درماتوفیتی است. برای ریشه كن نمودن این بیماری می بایست تمام حیوانات مبتلا را درمان کرد و محیط ضد عفونی شده تا بیماری به انسان یا دیگر حیوانات سالم انتقال پیدا نكند.درماتوفیتهای قرار گرفته برروی پوست و موی حیوان می توانند تا چند هفته بعد از ریزش مو نیز زنده مانده وباعث انتقال بیماری شوند.از انجایكه گربه ها میتوانند بدون اینكه علایمی از خود نشان دهند باعث انتقال بیماری شوند ، تمام آنهایكه به نظر سالم میرسند نیز بهتر است مورد ازمایش قرار گرفته و در صورت ابتلا تحت درمان قرار بگیرند..

حیوانات مبتلا می بایست از دیگر حیوانات و انسانها (مخصوصا افراد مبتلا به ایدز یا تحت شیمی درمانی)جدا شوند.
اگر حیوان شما به نوع میكروسپورم ژیپسیوم یا تریكوفیتون منتا گروفیس مبتلا شده ، می بایست از در معرض قرار دادن سگ یا گربه در برابر خاك الوده و یا جوندگان جلوگیری شود.

درمان قارچ های درماتوفیتی

اغلب حیواناتی كه به نوع ملایم مبتلا شده اند حتی بدون اینكه درمان شوند خود به خود بهبود پیدا میكنند. با این حال برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی و جلوگیری از انتشار بیماری به انسان و یا دیگر حیوانات ،درمان می بایست انجام بگیرد.اولین اقدام برای درمان، كوتاه نمودن موهای حیوان است.موهای كوتاه شده می بایست به طور مناسبی دور ریخته شوند تا از انتقال بیماری جلوگیری شود.استفاده از شامپوهای ضد قارچ بر روی موی كوتاه شده بسیار موثر تر از موهای بلند می باشد.

محل زندگی حیوان مبتلا میبایست به طور مرتب ضد عفونی و جارو برقی کشیده تا از انتشار بیماری جلوگیری شود. بهتر است تمام وسایل آرایشی و محل خواب حیوان ضد عفونی یا دور ریخته شوند.
اگر قسمت كوچكی از پوست مبتلا به قارچ شده بود دامپزشك میتواند ان را با تجویز كرم یا لوسیونهای ضد قارچ مناسب درمان نماید. برای مالیدن این نوع داروها حتما از دستكشهای یكبار مصرف استفاده شود.

 

تگهای مهم

 1. فروش سگ و پیشفروش توله های سگ
 2. فروش سگ
 3. خرید سگ
 4. خرید و فروش سگ
 5. ویژگی سگها
 6. سگهای شکاری
 7. سگهای خانگی
 8. سگهای نگهبان
 9. فروش توله سگ
 10. قیمت های استثنایی سگ
 11. پکیج های آموزشی
 12. تشخیص بیماری سگها
 13. آموزش تربیت سگها
 14. فروش مواد غذایی سگ
 15. اکسسوری سگ
 16. لوازم مورد نیاز سگ
 17. قلاده سگ
 18. خرید سگ لابرادور رتریور اصیل
 19. خرید سگ فروش سگ
 20. توله های سگ نژاد ساموید

کلمات کلیدی

قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز ، قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز ، قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز

همچنین ببینید

فروش ویژه توله‌های ژرمن شپرد

فروش ویژه توله‌های ژرمن شپرد

فروش ویژه توله‌های ژرمن شپرد فروش ویژه توله‌های ژرمن شپرد مو کوتاه 32 روزه و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *