قاعدگی و بارداری در سگ‌ها

قاعدگی و بارداری در سگ‌ها

سن بلوغ و توانایی جفتگیری در نژادهای مختلف متفاوت است، اصولا نژادهای کوچک، زودتر از نژادهای بزرگ به سن بلوغ می‌رسند؛ بطور کلی سگهای نر بعد از 6 ماهگی قدرت باروری دارند و بلوغ کامل آنها در 12 الی 14 ماهگی اتفاق می‌افتد. سگهای نر سالم می‌توانند فعالیت‌های تناسلی خود را تا 8 الی 10 سالگی حفظ کنند. در این دوره سگهای نر در هر زمانی قادر به جفتگیری بوده و محدودیت زمانی مطرح نیست.قاعدگی و بارداری در سگ‌ها

سگ ماده در فصل تولید مثل سگهای ماده اولین فعالیت‌های تناسلی یا به عبارت دیگر اولین فحلی خود را در 6 الی 7 ماهگی نشان می دهند . این زمان می‌تواند تا 18 ماهگی نیز به تاخیر افتد. فواصل دوره‌های فحلی بطور متوسط هر 7 ماه یکبار می‌باشد.

در خلال دوره فحلی سگ ماده آماده فعالیت‌های تناسلی است و به سگهای نر اجازه جفتگیری می‌دهد. به عبارت دیگر تنها در خلال این مدت محدود است که سگ ماده باروری دارد، لذا اگر به هیچ‌وجه قصد ندارید که از سگ خود توله بگیرید بهتر است که آن را قبل از اتمام بلوغ جنسی عقیم نمائید.

سگ ماده معمولاً بین 8 تا 12 ماهگی بالغ می‌شود. در بعضی موارد ممکن است بلوغ زودتر (6 ماهگی) یا دیرتر (18 ماهگی) رخ دهد. اگر سگ ماده برای اولین بار تا سن 20 ماهگی فحل نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

قاعدگی و بارداری در سگ‌ها

دوران بارداری

مدت زمان بارداری سگ بطور متوسط 63 روز می‌باشد. ورم شکم از هفته‌ی پنجم بیشتر آشکار شده و شکم به طرف جلو می‌رود، حتی اگر فقط یکی دو توله سگ را حامله بوده یا چاق باشد. تشخیص دادن نشانه‌های نزدیک شدن زمان زایمان ممکن است بسیار دشوار باشد.

از 35 روزگی زمان بارداری، سینه‌ها بزرگ شده و نوک سینه‌ها بزرگتر و صورتی‌تر می‌شوند. 3 الی 4 روز قبل از زایمان، از نوک سینه ترشح آبدار می‌آید. در سگهای ماده‌ای که فقط چند عدد توله برای زایمان دارند، بزرگی سینه‌ها ممکن است تا هفته آخر شروع نشود.

شیر واقعی اغلب بین 5 تا 6 روز قبل از زایمان تولید می‌شود. در مدت بارداری سگ ماده، شما باید به مقدار زیاد غذای مناسب به او بدهید، مولتی ویتامین و کلسیم را به مقدار توصیه شده توسط دامپزشک به رژیم غذایی او اضافه کنید و با ملایمت به او ورزش دهید.

تگهای مهم

 1. فروش سگ و پیشفروش توله های سگ
 2. فروش سگ
 3. خرید سگ
 4. خرید و فروش سگ
 5. ویژگی سگها
 6. سگهای شکاری
 7. سگهای خانگی
 8. سگهای نگهبان
 9. فروش توله سگ
 10. قیمت های استثنایی سگ
 11. پکیج های آموزشی
 12. تشخیص بیماری سگها
 13. آموزش تربیت سگها
 14. فروش مواد غذایی سگ
 15. اکسسوری سگ
 16. لوازم مورد نیاز سگ
 17. قلاده سگ
 18. خرید سگ لابرادور رتریور اصیل
 19. خرید سگ فروش سگ
 20. توله های سگ نژاد ساموید

کلمات کلیدی

قاعدگی و بارداری در سگ‌ها ، قاعدگی و بارداری در سگ‌ها

همچنین ببینید

آشنایی با انواع نژاد سگ قسمت پنجم

آشنایی با انواع نژاد سگ قسمت پنجم آشنایی با انواع نژاد سگ قسمت پنجم آشنایی …

2 نظر

 1. كاترين تقوي

  سلام .. توله سگ بيچون فرايز چنده؟ لطفا شماره تلفنتونو برام ايميل كنين.. با تشكر..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *